Euro 2020 will be hosted across 12 cities stretching from Dublin to Baku, it will feature 24 teams .Although qualifiers officially kicked off in March, the Nations League, which began 18 months ago, has also played a part.

There will be six groups of four. Twenty teams have secured their place; four more will qualify via the play-offs (more on that later).

Draw results

Group A

  1. Turkey
  2. Italy
  3. Wales
  4. Switzerland

Group B

  1. Denmark
  2. Finland
  3. Belgium
  4. Russia

Group C

  1. Netherlands
  2. Ukraine
  3. Austria
  4. Play-off Winner D (A)

Group D

  1. England
  2. Croatia
  3. Play-off Winner C
  4. Czech Republic

Group E

  1. Spain
  2. Sweden
  3. Poland
  4. Play-off Winner B

Group F

  1. Play-off Winner A (D)
  2. Portugal
  3. France
  4. Germany

Each group has been assigned two host cities. Seven of the 12 venues are in countries that have already qualified.

Group A (Rome, Baku): Italy

1. Turkey
2. Italy
3. Wales
4. Switzerland

Confirmed Group A fixtures:

12 June 2020: Turkey vs Italy (Rome)
13 June 2020: Wales vs Switzerland (Baku)
17 June 2020: Turkey vs Wales (Baku)
17 June 2020: Italy vs Switzerland (Rome)
21 June 2020: Switzerland vs Turkey (Baku)
21 June 2020: Italy vs Wales (Rome)


Group B (St Petersburg, Copenhagen): Russia and Denmark

Confirmed Group B fixtures:

1. Denmark
2. Finland
3. Belgium
4. Russia

13 June 2020: Denmark vs Finland (Copenhagen)
13 June 2020: Belgium vs Russia (Saint Petersburg)
17 June 2020: Finland vs Russia (Saint Petersburg)
18 June 2020: Denmark vs Belgium (Copenhagen)
22 June 2020: Russia vs Denmark (Copenhagen)
22 June 2020: Finland vs Belgium (Saint Petersburg)

Group C (Amsterdam, Bucharest): Netherlands

Confirmed Group C fixtures:

1. Netherlands
2. Ukraine
3. Austria
4. Winner of play-off Path A (Iceland, Bulgaria, Hungary, Romania) or D (Georgia, North Macedonia, Kosovo, Belarus)

14 June 2020: Netherlands vs Ukraine (Amsterdam)
14 June 2020: Austria vs play-off winner A or D (Bucharest)
18 June 2020: Netherlands vs Austria (Amsterdam)
18 June 2020: Ukraine vs play-off winner A or D (Bucharest)
22 June 2020: Play-off winner A or D vs Netherlands (Amsterdam)
22 June 2020: Ukraine vs Austria (Bucharest)

Group D (London, Glasgow): England

Confirmed group:

1. England
2. Croatia
3. Winner play-off path C (Scotland, Norway, Serbia, Israel)
4. Czech Republic

14 June 2020: England vs Croatia (London)
15 June 2020: Play-off winner C vs Czech Republic (Glasgow)
19 June 2020: Croatia vs Czech Republic (Glasgow)
19 June 2020: England vs play-off winner C (London)
23 June 2020: Croatia vs play-off winner C (Glasgow)
23 June 2020: Czech Republic vs England (London)

Group E (Bilbao, Dublin): Spain

Confirmed group:

1. Spain
2. Sweden
3. Poland
4. Winner play-off path B (Bosnia, Slovakia, Ireland, Northern Ireland)

15 June 2020: Spain vs Sweden (Bilbao)
15 June 2020: Poland vs play-off winner B (Dublin)
19 June 2020: Sweden vs play-off winner B (Dublin)
20 June 2020: Spain vs Poland (Bilbao)
24 June 2020: Play-off winner B vs Spain (Bilbao)
24 June 2020: Sweden vs Poland (Dublin)


Group F (Munich, Budapest): Germany

Confirmed group:

1. Winner of play-off Path A (Iceland, Bulgaria, Hungary, Romania) or Path D (Georgia, North Macedonia, Kosovo, Belarus)
2. Portugal
3. France
4. Germany

16 June 2020: Play-off winner A or D vs Portugal (Budapest)
16 June 2020: France vs Germany (Munich)
20 June 2020: Play-off winner A or D vs France (Budapest)
20 June 2020: Portugal vs Germany (Munich)
24 June 2020: Portugal vs France (Budapest)
24 June 2020: Germany vs play-off winner A or D (Munich)

Dates for your diary

26 March – Play-off semi-finals
31 March – Play-off finals; draw complete

12 June – Opening game in Rome
14 June – England’s first game at Wembley

27 June – Knockout stage begins
7 & 8 July – Wembley semi-finals
12 July – The final

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *